УРЕЂЕЊЕ, КОРИШЋЕЊЕ И ЗАШТИТА ВОДА

Студијски програм Уређење, коришћење и заштита вода,

Наставни програм, 2021

Уређење, коришћење и заштита вода

Све средњошколце који би желели да се припреме за ново дигитално доба у области вода, позивамо да упишу овај студијски програм. Департман за уређење вода даје велики значај студентским активностима изван оквира наставе и самог Факултета, сматрајући да су такве активности кључне за лични и професионални развој. Неке активности које су популарне код наших студената су: интернационалне летње школе, екскурзије у земљи и иностранству, размена студената, конференције, такмичења, фестивали, радионице, студентски пројекти.

Зашто уписати студијски програм Уређење, коришћење и заштита вода?

Знате ли да је потребно око 26.000 литара воде да се узгаји храна потребна за један дан четворочланој породици? Да велики део становништва Србије нема приступ пијаћој води? Да је у току дигитална трансформација водног сектора (smart water)? Постати стручњак за области водних ресурса у данашње време је прави изазов јер укључује знања из пољопривреде, инжењерства, заштите животне средине, информационих технологија.

Шта ће студенти учити током студија?

Смер постоји већ 45 година, а богато искуство се допуњава најновијим интердисциплинарним знањима из области климатских промена, наводњавања и одводњавања, квалитета вода, одрживости и заштите водних ресурса, али и економским, техничким и организационим аспектима пољопривредне производње, водопривреде и комуналних делатности везаним за воде. При истраживањима се ослањамо на софтвере, беспилотне летилице, обраду сателитских снимака, примену сензора и на искуства стручњака из праксе.

Где студенти могу да се запосле након завршетка студија?

У пољопривредним предузећима (биљна производња у условима наводњавања, руковођења системима за наводњавање), водопривредним предузећима (пројектовање и извођење радова на системима за одводњавање, експлоатација и управљање водопривредним системима, одбрана од поплава – организација, руковођење итд.), пројектантским предузећима и бироима у области уређења, коришћења и заштите вода, инспекцијским, комуналним и саветодавним службама из области пољопривреде, водопривреде, екологије и заштите животне средине, органима државне управе, локалне самоуправе, јавним предузећима чија је делатност везана за уређење, коришћење и заштиту вода, научно-образовним институцијама.

Више информација о овом студијском програму можете пронаћи на:

Фејсбук: https://www.facebook.com/DepartmanUredjenjeVODA

Инстаграм: https://www.instagram.com/menadzment_voda/