ВОЋАРСТВО, ВИНОГРАДАРСТВО И ХОРТИКУЛТУРА

​Студијски програм Воћарство, виноградарство и хортикултура

Наставни програм, 2021

Воћарство, виноградарство и хортикултура

Програм студија структуиран интердисциплинарно и мултидисциплинарно те га чине општеобразовни и стручни предмети и уже научне области по избору. Након завршене друге године студија, студенти имају могућност избора једног од три модула:

1. МОДУЛ ВОЋАРСТВО И ВИНОГРАДАРСТВО
  2. МОДУЛ ОРНАМЕНТАЛНА ХОРТИКУЛТУРА
  3. МОДУЛ ПРОИЗВОДЊА САДНОГ МАТЕРИЈАЛА

Зашто уписати студијски програм Воћарство, виноградарство и хортикултура?

▪ Производња воћа, грожђа и хортикултурног биља је данас високопрофитабилни посао који зависи од знања и стручности
▪ Инжењери који су завршили овај студијски програм на Пољопривредном факултету у Новом Саду веома цењени од стране послодаваца у земљи али и иностранству
▪ Стручна знања која се стичу на нашем студијском програму омогућавању покретање сопственог посла у области хортикултуре
▪Захваљујући нивоу знања и практичној обуци која им је пружена у току студија наши инжењери често имају предност приликом запошљавања.

Шта ће студенти учити током студија?

Студенти ће стећи стручност и практична знања о гајењу воћака и винове лозе у савременим засадима на огледним пољима и модерној, врхунски опремљеној винарији Пољопривредног факултета у Новом Саду. Пољопривредни факултет нуди будућим студентима јединствене услове за студирање Производње садног материјала, смера који тренутно не нуди ни један други факултет у региону. Основу за рад са студентима чини вишедеценијско искуство наставног и научног кадра у производњи садница воћака, калемова винове лозе и садница украсног биља стечено у расаднику факултета, једном од најстаријих комерцијалних расадника на овим просторима. У оквиру лабораторије за културу ткива студенти уче о најсавременијим методама за умножавање воћних врста, подлога и хортикултурног биља.

Где студенти могу да се запосле након завршетка студија?

Као организатори и руководиоци воћарске и виноградарске производње у компанијама које се баве производњом воћа и грожђа, хладњачама и дистрибутивним центрима, винаријама и дестилеријама, расадницима воћака, винове лозе и хортикултурног биља. Покретање сопственог посла и заснивање производње на сопственом газдинству. У сектору услуга као саветници и проценитељи у банкама и осигуравајућим друштвима. У трговини средствима која се користе у производњи у просвети и науци (средње пољопривредне школе, научни институти и факултети).

Више информација о овом студијском програму можете пронаћи на:

Фејсбук: https://www.facebook.com/DepartmanVocarstvoNS

Инстаграм: https://www.instagram.com/vocarstvovinogradarstvons/